سکستراپی » مقالات سکستراپی » واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس چیست؟

انواع واژینیسموس

واژینیسموس چیست؟

مشکلی جنسی در خانم ها که بر اثر آن در زمان ربطه جنسی عضلات ناحیه واژن سفت و منقبض می شوند را واژینیسموس می گویند.

مشکل واژینیسموس به میزان میل جنسی فرد ارتباطی ندارد. واژینیسموس یک واکنش کاملا غیر ارادی و غیر قابل کنترل می باشد و مانع از ورود هر جسم خارجی به مبهل می شود و شما هر چه تلاش برای عمل دخول انجام دهید همراه با دردهای شدید خواهد بود.

علت به وجود آمدن واژینیسموس در اغلب موارد علت روانی دارد. هنگامی که خانم ها دچار واژینیسموس می شوند عضلت واژن در زمان دخول منقبض می شود و این عارضه می تواند با درد همراه باشد.

ترس از نزديكي در رابطه جنسي
واژینیسموس

علائم واژینیسموس

حال که دانستید واژینیسموس چیست؟ بد نیست درباره علائم آن هم اطلاعتی در اختیار داشته باشید.

اولین نشانه ای که می توان برای تشخیص واژینیسموس به آن اشاره کرد داشتن رابطه جنسی دردناک می باشد که این درد تنها برای دخول به وجود می آید که اغلب بعد از اتمام رابطه برطرف می شود.

خانم هایی که به واژینیسموس مبتلا می باشند درد آن را به پاره شدن پوست تشبیه می کنند

انواع واژﯾﻨﯿﺴﻤﻮس

در ادامه اینکه واژینیسموس چیست؟ باید بگوییم که واژینیسموس به دو شکل اولیه و ثانویه تقسیم بندی می شود. که در نوع اول زوج ها نتوانسته اند یک مقاربت موفقیت آمیزی داشته باشند که در اصطلاح به آن ” ازدواج به وصال نرسیده” می گویند.

اما در واژینیسموس ثانویه  زوج قبلا دخول موفقیت آمیزی داشته است.

با وﺟﻮد دامنه وسیعی از ﻋﻮامل اﯾﺠﺎد واژﯾﻨﯿﺴﻤﻮس ﻣﺎنند ﻋﻼئم جسمی، ﺑﯿﻮﻟﻮژیک و روانی و ﻫمچنین ﻣﺴﺎئل ﺑﯿن ﻓﺮدي، اﯾن اﺧﺘﻼل جنسی اﺗﯿﻮﻟﻮژي ﻧﺎﺷﻨﺎخته دارد که ﺑﺎعث اﯾﺠﺎد ﻣﻘﺎربت دردﻧﺎک می شود.

واژینیسموس چيست؟
علائم واژینیسموس

علل واژینیسموس

متاسفانه باید بگوییم که هنوز علت دقیقی برای واژینیسموس وجود ندارد و این عارضه معمولا به خاطر اضطراب و ترس از رابطه جنسی به وجود می آید البته باز هم دقیق مشخص نشده است که اول واژینیسموس به وجود می آید و یا اضطراب؟!

برخی از خانم ها هستند که در هر شرایطی که باشند دچار واژینیسموس می شوند و برخی دیگر تنها در یک شرایط خاصی به این مشکل دچار خواهند شد. مثلا برخی از خانم ها هستند که در زمن دخول با شریک جنسی خاصی به این مشکل دچار می شوند و برخی دیگر در زمان استفاده از تامپون یا معاینات پزشکی .

بنابراین برای اینکه بتوانید راه حل مناسبی را برای شناخت علت واژینیسموس در خود پیدا کنید نیاز به مشاوره های زوج درمانی داريد كه مي توانيد با مراجعه به كلينيك سكستراپي دکتر نجات از دوره هايي كه در زمينه مشاوره ازدواج و زوج درماني مي باشد استفاده كنيد.

از مهمترین دلایل ابتلا به واژینیسموس

  • نداشتن آگاهی کافی درباره آنتومی و عملکرد دستگاه تناسلی خانم ها
  • نا آشنایی مرد و زن از روش های فعالیت های جنسی
  • تفاوت فرهنگ زوجین درباره نوع برقراری رابطه جنسی
  • سابقه سوء استفاده جنسی
  • ترس از بارداری
علائم واژینیسموس
درمان واژینیسموس

بیشتر بخوانید: درمان واژینیسموس با بیوفیدبک

درمان واژینیسموس

برای درمان واژینیسموس، خانم ها می توانند تمرین هایی را انجام دهند که به کمک آن ها عضلات اطراف واژ ن خود را کنترل و شل نمایند.

برای شروع عضله هایی را که برای متوقف کردن جریان ادرار در زمان ادرار کردن به کار می برید منقبض کنید و آن ها را برای 2 تا 10 ثانیه در همان حالت نگه داشته و سپس عضله را شل کنید.
این کار را در هر زمان که آغاز کردید به مدت 20 بار انجام دهید. بعد از چند روز در حالی که دارید این کار را انجام می دهید یک انگشت خود را تا اولین مفصل وارد واژن کنید.

بهتر است قبل از این کار ناخن های خود را کوتاه کرده و از ژل روان کننده برای واژن استفاده نمایید و یا این کار را در وان حمام انجام دهید. در ابتدا این کار را با یک انگشت آغاز کرده و بعد از آن تا سه انگشت ادامه دهید.

زمانیکه احساس کردید عضله های اطراف واژن شما در اطراف انگشت ها منقبض شده اند و احساس ناراحتی کردید نگشتان خود را از واژن خارج کنید.

اما راه درمان برای خانم هایی که واژینیسموس آن ها به خاطر ترس و اضطراب از رابطه جنسی می باشد باید بگوییم که نیاز به روان درمانی دارند و باید به یک متخصص سکستراپ مراجعه کنند.

چه امتیازی می دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =