سکستراپی » مقالات سکستراپی » دستگاه tdcs چیست؟

دستگاه tdcs چیست؟

مزایای استفاده از دستگاه tdcs

به منظور تحریک الکتریکی فرا جمجمه ای نیاز به دستگاه های مخصوص می باشد. یکی از دستگاه هایی که در این امر می تواند کمک زیادی کند دستگاه tdcs می باشد که در مرکز سکستراپی دکتر نجات و در ادامه به اختصار درباره این دستگاه توضیحاتی را عنوان کرده ایم. برای آگاهی بیشتر درباره اینکه دستگاه TDCS چیست؟ و عوارض جانبی دستگاه TDCS  تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

TDCS چیست؟

تحریک جریان مستقیم جمجمه ای (tDCS) یک روش تحریک مغزی غیر تهاجمی (NIBS) است که پتانسیل غشای نورون ها در قشر مغز را با جریان مستقیم با شدت کم تعدیل می کند. tDCS یک تکنیک کم هزینه با حداقل عوارض جانبی و کاربرد آسان است.

این روش تحریک عصبی آینده امیدوار کننده ای برای بهبود درد درمانی، درمان اختلالات عصبی و روان درمانی و توانبخشی جسمانی دارد.

همچنین می توان گفت: تحریک الکتریکی فراجمجه ای یکی از روش های غیرتهاجمی درمان مغز است که با استفاده از جریان الکتریکی ضعیف اثر خود را به جا می گذارد در این روش درمانی دو الکترود با توجه به اختلال مورد نظر روی قسمت های خاصی از سر قرار می گیرد و با مهار قسمت های پرکار و همچنین تحریک و افزایش فعالیت نواحی کم کار نسبت به حالت طبیعی، عملکرد مغز را به سطح پایه و متعادل برمی گرداند.

این روش روی طیف وسیعی از اختلالات روانشناختی کاربرد دارد از جمله:

 • افسردگی و مشکلات خلقی
 • وسواس
 • اختلالات اضطرابی
 • اختلالات خواب
 • بهبود توجه
 • فرایند های شناختی و انرژی
 • کاهش ولع سیگار
 • دردهای میگرنی
دستگاه tdcs چیست؟
عوارض دستگاه tdcs

عوارض دستگاه TDCS

در متن بالا به این مسئله پرداختیم که دستگاه TDCS چیست؟ و TDCS تحریک جریان مستقیم جمجمه ای می باشد که برای درمان نیاز به دستگاه مخصوص با همین نام دارد.

همچنین اشاره کردیم که خود TDCS روشی است غیر تهاجمی که با جریان الکتریکی ضعیف اثر خود را به جا می گذارد.

حال می خواهیم کمی هم درباره عوارض ان با شما صحبت کنیم. طبق تحقیقاتی که در دست می باشد اثرات و عوارض ناشی از TDCS جزئی و محدود می باشند.

اثرات جانبی TDCS عبارتند از:

 1. قرمزی
 2. احساس خارش
 3. سوزن سوزن شدن موقتی پوست

هرچند وقت یکبار باید از TDCS استفاده شود؟

پژوهش هایی که روی دستگاه TDCS انجام شده است نشان داده اند که مدت زمان جلسات درمانی با این دستگاه 20 تا 30 دقیقه می باشد و باید در فواصل زمانی 10 تا 15 روزه انجام شود.

متخصصینی که از این دستگاه استفاده می کنند عنوان کرده اند که استفاده بیش از 20 تا 30 دقیقه از دستگاه TDCS اصلا کار درستی نیست.

علت این مسئله هم این است که استفاده طولانیمدت از این دستگاه ممکن است تاثیرات مغزی را معکوس کند.

چه افرادی نیاز به درمان با دستگاه tdcs دارند؟
طریقه استفاده از دستگاه tdcs
در نهایت اینکه

شما عزیزان می توانید برای استفاده و روند درمان به کمک دستگاه TDCS  و دانستن اینکه اصلا دستگاه TDCS چیست؟ به کلینیک سکستراپی دکتر نجات مراجعه کرده و اطلاعات لازم در این زمینه را از مشاوران این مرکز از طریق سایت  drnejatclinic.com دریافت نمایید.

[faq title=”سوالات مربوط به دستگاه TDCS” open1st=”1″ openAll=”0″][faq_item title=”tDCS چقدر امن است؟” number=”1″]

tDCS به طور کلی بی خطر است، اما در مطالعات مختلف هنگام استفاده از سطوح بالای جریان باعث آسیب دائمی می شود. با شروع تحریک الکتریکی برای گرم کردن بافت مغز، خطر ایجاد آسیب به بافت وجود دارد.

[/faq_item][faq_item title=”آیا tDCS برای اضطراب مفید است؟” number=”2″]تحریک جریان مستقیم جمجمه (tDCS) به عنوان یک ابزار امیدوارکننده مطرح شده است و ثابت شده است که برای درمان بسیاری از بیماری ها، از جمله درد مزمن، افسردگی و اضطراب، ایمن بوده و به خوبی قابل تحمل است.
[/faq_item][faq_item title=”تفاوت بین tACS و tDCS چیست؟” number=”3″]tDCS اثرات عصبی خود را از طریق کاهش فعالیت عصبی پس از تحریک اعمال می کند ، در حالی که tACS فعالیت عصبی را در طول تحریک افزایش می دهد ، هر دو تعدیل عمدتا در مناطق DMN رخ می دهد.[/faq_item][/faq]

چه امتیازی می دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =