سکستراپی » مقالات سکستراپی » بیماری کجی آلت تناسلی چیست؟

بیماری کجی آلت تناسلی چیست؟

بیماری کجی آلت تناسلی چیست؟

بیماری پلاک پیرونی چیست؟

بیماری کجی آلت تناسلی (Hypospadias) یک بیماری غیرطبیعی است که در آن مجرای ادرار و ارگان جنسی (پیشاب‌گیر و آلت تناسلی) در مردان، به صورت ناصحیح شکل می‌گیرد. در این بیماری، مجرای ادرار به جای باز شدن در نواحی بالایی از سرنگونه، در ناحیه پائینی آن باز می‌شود. به عبارت دیگر، در این بیماری، حفره پیشاب‌گیر نزدیک به انتهای آلت تناسلی و نه در نواحی بالایی آن قرار دارد.

اگرچه بیشتر موارد کجی آلت تناسلی در بچه‌های نوزادی به دنبال تولد شناسایی می‌شود، اما این بیماری نیز در بزرگسالان ممکن است و در برخی موارد نیاز به درمان دارد. علاوه بر کجی، این بیماری ممکن است با برخی اختلالات دیگر مانند مشکلات رنگ پوست، بیماری‌های کلیوی و مشکلات نورولوژیکی همراه باشد. در صورت شک به وجود این بیماری در خود یا فرزند خود، باید به پزشک مراجعه کرده و بررسی‌های لازم را انجام داد.

علت بیماری بیماری پلاک پیرونی چیست؟

با وجود تحقیقات بسیاری در این زمینه، دقیقاً علت بیماری پلاک پیرونی هنوز مشخص نیست، اما چندین عامل می‌توانند در روند بروز و پیشرفت این بیماری نقش داشته باشند. بعضی از این عوامل عبارتند از:

 • ژنتیک: برخی از مطالعات نشان داده‌اند که کجی آلت تناسلی در بسیاری از موارد به دلیل ژنتیک است و به ارث می‌رسد.
 • محیط زیست: برخی از محققان باور دارند که تماس با مواد شیمیایی و هورمون‌های موجود در محیط زیست ممکن است باعث بروز بیماری کجی آلت تناسلی شود.
 • عوامل دارویی: مصرف بعضی داروها مانند داروهای ضد انعقاد خون و استروئیدها ممکن است باعث بروز بیماری کجی آلت تناسلی شود.
 • عوامل مادرانه: برخی از مطالعات نشان داده‌اند که در دوران بارداری، مصرف بعضی از داروها، عوامل غذایی ناصحیح و عدم مراقبت‌های پزشکی ممکن است به بروز این بیماری در نوزادان منجر شود.

در کل، به علت پیچیدگی عوامل مختلف موثر در بروز بیماری کجی آلت تناسلی، دقیقاً علت این بیماری هنوز به طور کامل مشخص نشده است.

علائم ابتلا به بیماری بیماری پلاک پیرونی

علائم بیماری پلاک پیرونی معمولاً در اولین مرحله پس از تولد یا در دوران کودکی به صورت ظاهری قابل مشاهده نیست و ممکن است تا سنین بالاتر شناسایی نشود. با این حال، در برخی از موارد، ممکن است علائم زیر از آغاز بیماری دیده شود:

 • کجی مجرای ادرار: این علامت معمولاً در اطراف آلت تناسلی مشاهده می‌شود و ممکن است باعث دشواری در ادرارکردن شود.
 • کجی آلت تناسلی: در برخی از موارد، ممکن است شکل آلت تناسلی نامناسب باشد و به صورت دائمی در حالت خمیده باشد.
 • مشکلات در ادرارکردن: اگر کجی مجرای ادرار به گونه‌ای باشد که ادرار به صورت نامناسب از آلت تناسلی خارج شود، ممکن است مشکلاتی همچون دشواری در ادرارکردن، بروز کند.

در صورت شک به وجود بیماری کجی آلت تناسلی در خود یا فرزند خود، باید به پزشک مراجعه کرده و بررسی‌های لازم را انجام داد.

علائم ابتلا به بیماری کجی آلت تناسلی
کجی مجرای ادرار

نحوه تشخیص بیماری پلاک پیرونی

تشخیص بیماری کجی آلت تناسلی در بررسی‌های پزشکی انجام می‌شود. پزشک ابتدا با بررسی جسمی بیمار، شکل و موقعیت مجرای ادرار و آلت تناسلی را بررسی می‌کند. در صورتی که پزشک تشخیص بیماری کجی آلت تناسلی را برای بیمار مطرح کرد، ممکن است برای تایید تشخیص، آزمایشات و تصویربرداری انجام شود.

آزمایش‌ها و تصویربرداری‌های ممکن عبارتند از:

 1. آزمایش ادرار: برای بررسی وضعیت کلیوی و مجرای ادرار بیمار، انجام می‌شود.
 2. ارزیابی هورمونی: برای بررسی سطح هورمون‌های مورد نیاز برای رشد و توسعه جنسی در بیمار، انجام می‌شود.
 3. اکوکاردیوگرافی: برای تصویربرداری از قلب و عروق بیمار، انجام می‌شود.
 4. سونوگرافی: برای تصویربرداری از آلت تناسلی و مجرای ادرار بیمار، انجام می‌شود.
 5. جراحی: در صورت لزوم، ممکن است جراحی برای اصلاح کجی مجرای ادرار و آلت تناسلی بیمار انجام شود.

در هر صورت، پزشک مربوطه باید بررسی‌های لازم را برای تشخیص و درمان بیماری کجی آلت تناسلی انجام دهد.

روش های درمان بیماری کجی آلت تناسلی چیست؟

درمان بیماری کجی آلت تناسلی، بستگی به شدت بیماری، سن بیمار و نیازهای او دارد. در بیشتر موارد، درمان بیماری کجی آلت تناسلی با جراحی انجام می‌شود. در مراحل ابتدایی بیماری، ممکن است که برخی از روش‌های غیرجراحی نیز به کار برود. در ادامه، تعدادی از روش‌های درمانی برای بیماری کجی آلت تناسلی ذکر شده است:

 1. جراحی: جراحی برای اصلاح مجرای ادرار و آلت تناسلی انجام می‌شود. در این روش، مجرای ادرار به جایی که باید باز شود و محل قرارگیری حفره پیشاب گیر تصحیح می‌شود.
 2. تزریق مواد پر کننده: در برخی موارد، تزریق مواد پرکننده به نواحی تحتانی مجرای ادرار باعث ترمیم کجی می‌شود. این روش به عنوان یک روش غیرجراحی در برخی موارد استفاده می‌شود.
 3. تمرینات فیزیکی: برخی از تمرینات فیزیکی و توانبخشی می‌تواند به بهبود بیماری کمک کند. این تمرینات می‌تواند شامل تمرینات قدرتی و تمرینات تنفسی باشد.

در کل، درمان بیماری کجی آلت تناسلی باید با توجه به شدت بیماری، سن بیمار و نیازهای او تعیین شود. بهترین روش درمان، با مشاوره پزشک و تخصصی که برای بیمار در دسترس است، تعیین می‌شود.

"روش

نتیجه گیری

بیماری پلاک پیرونی ممکن است برای برخی افراد مشکل‌ساز باشد و در صورت عدم تشخیص و درمان، ممکن است باعث مشکلات جدی در بیمار شود. درمان بیماری کجی آلت تناسلی عموماً با جراحی انجام می‌شود و در برخی موارد، روش‌های غیرجراحی نیز به کار برده می‌شود. شناسایی زودهنگام بیماری و درمان مناسب آن، می‌تواند به بهبود وضعیت بیمار کمک کند و از پیشرفت بیشتر بیماری جلوگیری کند. برای جلوگیری از بیماری کجی آلت تناسلی، می‌توان در مراحل اولیه زندگی به پیشگیری توجه کرد و به یک پزشک متخصص مراجعه کرد تا بررسی‌های لازم را انجام دهد. استفاده از روش‌های پیشگیری از بیماری کجی آلت تناسلی، مانند کاهش فشار روی مجرای ادرار، همچنین می‌تواند به جلوگیری از بروز بیماری کمک کند.

سوالات متداول

 1. بیماری پلاک پیرونی چیست؟
  بیماری پلاک پیرونی به وضعیتی گفته می‌شود که آلت تناسلی یا مجرای ادرار تحتانی به طور نامناسب خمیده شده باشد.
 2. چه علائمی به اثربیماری پلاک پیرونی مربوط می‌شود؟
  علائم بیماری پلاک پیرونی ممکن است شامل کجی مجرای ادرار، کجی آلت تناسلی و مشکلات در ادرارکردن باشد.
 3. آیا کجی آلت تناسلی قابل درمان است؟
  بله، بستگی به شدت بیماری، سن بیمار و نیازهای او دارد. در بیشتر موارد، درمان بیماری کجی آلت تناسلی با جراحی انجام می‌شود. در مراحل ابتدایی بیماری، ممکن است برخی از روش‌های غیرجراحی نیز به کار برود.
 4. آیا بیماری کجی آلت تناسلی وارثی است؟
  بله، بیماری کجی آلت تناسلی در برخی موارد به صورت وارثی انتقال پیدا می‌کند.
چه امتیازی می دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 2 =