یائسگی

موارد مهم در یائسگی

علایم قبل از یائسگی

علایم پیش یائسگی تقریبا از سن ۴۲ آغاز می‌شود و با علایمی که به علت تغییرات هورمونی به تدریج در فرد رخ می دهد همراه است.

مانند کاتاراکت چشم، فراموشی و حواس پرتی، تغییرات خلق و خو، افزایش وزن، خشکی پوست، آکنه‌های پوستی، بی‌خوابی و کرگرفتگی بسیار آزار دهنده است و در اثر کاهش استروژن، احساس گرگرفتگی ناگهانی مخصوصا در ناحیه صورت و قفسه سینه رخ می دهد البته گاهی به خاطر افزایش چربی خون و دیابت است که باید حتما به پزشک مراجعه شود.

بی‌خوابی : به دلیل تغییرات هورمونی و احساس گرگرفتگی کرده عرق زیاد می‌کنند و همین موضوع سبب می‌شود که فرد ناگهان در نیمه‌های شب از خواب برخیزد و دچار بی‌خوابی برای ساعت‌ها شود. یکی از علل دیگر برای یائسگی افزایش سطح آدرنالین است   این هورمون موجب هوشیاری مغز می‌شود و سبب ایجاد بی‌خوابی در فرد می‌گردد.

رویش موهای زائد : در این دوران به دلیل کاهش هورمون‌های زنانه به تدریج علایم مردانه در فرد ظاهر می شود و گاهی ریزش مو مشاهده می شود اندکی دچار کم ‌پشت شدن موها می‌شود، البته ریزش مو شدید باشد می تواند به علت مشکل تیرویید و کم خونی یا اضطراب و..هم باشد.

افسردگی: کاهش سطح استروژن باعث افسردگی می شود است. همچنین افراد در این دوران احساس ضعف بسیار زیادی دارند. البته علایم افسردگی بیشتر به صورت دردهایی بدنی ظاهر می شود.

اختلال جنسی: استروژن نقش مهمی در مرطوب و حالت لزجی واژن دارد در زمان یائسگی فرد احساس خشکی واژن کرده و حتی احساس سوزش و درد می کند بتدریج واژن خشک شده دچار عفونت مکرر به علت تجمع باکتری و قارچ می شود. علاوه بر این به دلیل کاهش سطح هورمون‌های جنسی، میل جنسی فرد به شدت کاهش میابد.

همچنین بدلیل کاهش هورمونها، زن دچار ضعف عضلات لگن و بی اختیاری ادرار و پوکی استخوانها و درد و آرتروز می شود.

همه این موارد باعث اختلال در ارتباط جنسی و گاهی باعث بیزاری جنسی می گردد.

علایم قبل از یائسگی
درمان یائسگی

یائسگی

یائسگی در زندگی هر زنی اتفاق می افتد و یک مرحله طبیعی از زندگی است، هورمونهای زنانگی به خصوص استروژن با افزایش سن از تخمدانها کمتر تولید می شود بنابراین به تدریج قاعدگی‌های فرد نامنظم می‌شود و پس از مدتی به طور کامل متوقف می شود.

سن یائسگی

اغلب زنان در سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی مبتلا به یائسگی می‌شوند البته سن یائسگی هر زن بسته به وراثت خانوادگی او دارد و ارتباط آن را با موارد دیگر یافت نشده است.

درمان یائسگی

درمان عفونت ادراری و واژن

استفاده از کرمهای داخل واژینال استروژنی بسیار کمک کننده است

و مصرف ویتامینها به خصوص رویال ژل

جهت جوان سازی واژن و بهبود رابطه جنسی غیر از موارد ذکر شده استفاده از دستگاه بیوفیدبک  جهت  تحریک اعصاب ناحیه و  انقباض عضلات لگن و در نتیجه‌گیری  افزایش خونرسانی لگن و واژن باعث بهبودی خشکی واژن خواهد شد که در مرکز سکستراپی دکتر نجات انجام می شود.

چه امتیازی می دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + یک =