سکستراپی » واژینیسموس

واژینیسموس

واژینیسموس، ناکامی در وصال

شایع ترین اختلالات جنسی شناخته شده برای زنان شامل کاهش میل جنسی، درد هنگام مقاربت از جمله واژینیسموس (انقباض دردناک و غیرارادی ماهیچه های واژن به هنگام دخول) و نرسیدن به اوج لذت جنسی (یا ارضا نشدن جنسی یا ارگاسم ) است.

اغلب زنان، واژینیسموس را به صورت انقباض و درد ناگهانی، در هنگام نزدیکی، توصیف می کنند. این مشکل ناشی از انقباض خود به خود و غیرارادی عضلات کف لگن است و اراده فرد در آن نقشی ندارد. و در اوایل خانم تمایل شدید به ارتباط جنسی دارد و تحریک پذیری زیاد است .این واکنش ممکن است در معاینه زنانه نیز ظاهر و مانع ورود اسپکولوم – وسیله معاینه داخلی – به داخل واژن شود.
البته گاهی در معاینه زنان مشکلی وجود ندارد.

برخی از پزشکان آمیزش دردناک را جزو دسته اختلالات جنسی نمی دانند و با سرزنش و تحقیقات باعث رنجش و ناامیدی بیمار می شوند . برخورشان با بیمارانی که از این حالت رنج می برند، معاینه ابتدایی در اینها چندین مرحله دارد تا کمترین اذیت ایجاد شود.
حالت دیگری که افراد با آن روبرو می شوند درد در هنگام دخول است. این حالت میتواند به دلایل متعددی باشد که شایع ترین آنها عبارتند از: عفونت های دستگاه تناسلی و دهانه رحم، بیماریهای مقاربتی درمان نشده، همزمانی نزدیکی و زمان تخمک گذاری، و در نهایت آماده نبودن فرد از نظر جسمی. مورد آخر دلیل مراجعه درصد زیادی از زنان است بخصوص در اوایل برقراری رابطه جنسی.

واژینیسموس (انقباض دردناک و غیرارادی ماهیچه های واژن به هنگام دخول): در این حالت هرگونه دخولی به واژن به شدت دردناک و حتی غیرممکن است، گاهی حتی استفاده از انگشت فرد برای خودش غیر ممکن و درد آور است.

اولین مرحله در درمان این اختلال باور کردن مریض و احساس درد وی است. پس از آن سکستراپیست شروع به آموزش می کند به این صورت که فرد معمولا از اندازه انگشت سبابه تا دیلاتورههایی که اندازه آلت مردانه را امتحان می کند فرد هر هفته وارد کردن یکی از این ابزار را به همراه تمرین های تمرکز و آرام کننده اعضای بدن به داخل واژن تمرین می کند تا زمانی که آخرین اندازه هم بدون درد وارد واژن شود. پس از آن به تدریج همسرش انگشت خود را وارد می کند.

در حال حاضر برای درمان سریع و بدون عود از دستگاه بیوفیدبک استفاده می شود.

با بیوفیدبک و تمرینات ریلکسیشن و استفاده از پروپ حساسیت زدایی صورت می گیرد.

واژینیسموس بیشتر در بین زوجهایی گزارش شده که در فرهنگ و یا مذهبشان رابطه جنسی پیش از ازدواج شدیدا منع شده و در عین حال بر تشکیل خانواده و داشت فرزند تاکید شده است.

علل واژینیسموس

تجربیات زندگی برای افراد گوناگون، متفاوت بوده است و بدن برخی زنان با واژینیسموس به انجام فعالیت جنسی واکنش نشان می دهد. مقاربت شتابزده در شب اول ازدواج و تجربه دردناک ناشی از این مسئله، نا آگاهی از آناتومی و عملکرد دستگاه تناسلی زن و نیز نا آشنایی با روش های فعالیت جنسی، تحصیلات و ترسهای مختلف از عمده ترین علت هایی هستند که باعث بروز این اختلال می شوند. بعضی از علت های واژینیسموس در زیر آمده است:

– سابقه بیماری، جراحی و مداخلات پزشکی

– تفاوت های فرهنگی زن و شوهر درباره روابط جنسی

– ترس از آسیب و صدمه شدید در طی نزدیکی

– اطلاعات غلط و نا آگاهی درباره فعالیت جنسی یا احساس گناه در این مورد

– دریافت اطلاعات غلط از والدین و همسالان درباره روابط و فعالیت جنسی

– سابقه خشونت و سوء استفاده جنسی

– سابقه دخول ناموفق

-تحصیلات بالا

-سابقه اضطراب و ترس

– ترس از عفونت

– ترس از بارداری و …

نقش عضلات کف لگن در بروز واژینیسموس

عضلاتی که در بروز این عارضه نقشی کلیدی ایفا می کنند، دسته ای از عضلات کف لگن هستند که به گروه پوبوکوکسیژیوس معروفند. این عضلات در عملکرد جنسی و دستگاه ادراری و خروج مدفوع در زنان، نقش عمده ای دارند. در واژینیسموس، همراهی ذهن و بدن با یکدیگر، موجب ایجاد پاسخ شرطی عضلات می شود و بدن با انقباض این ماهیچه ها، لگن را از آسیب فرضی ناشی از نزدیکی حفظ می کند.

انواع واژینیسموس

زنان ممکن است در هر سن و مرحله ای از زندگی شان، واژینیسموس را تجربه کنند. این عارضه براساس زمان شروع و بروز درد به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم بندیی می شود. واژینیسموس اولیه به مواردی اطلاق می شودکه زن در اولین تجربه جنسی دچار انقباض واژن شود و مرد در هنگام دخول با مانع مواجه می شود.
این عارضه، علت مشکلی به نام ازدواج به وصال نرسیده است
گاهی حتی در حین رابطه جنسی زن ممکن است بی هوش شود

در طی آن زوج هرگز موفق به دخول از طریق واژن نشده اند.
زنان دچار این عارضه ممکن است در هنگام معاینه واژینال نیز دچار انقباضات مشابهی شوند. واژینیسموس ثانویه، به تجربه انقباضات واژن بعد از یک دوره رابطه جنسی موفق گفته می شود و زن ممکن است پس از سال ها انجام رابطه جنسی بر اثر مشکلی مانند عفونت و بیماریهای روانپزشکی و اختلاف با همسر خود ، دچار درد و انقباض در هنگام دخول شود. ممکن است علت اولیه درمان شود یا بهبود یابد اما واژینیسموس ناشی از آن همچنان باقی بماند و دخول را دردناک یا غیرممکن سازد یا حتی در رسیدن فرد به ارگاسم، اختلال ایجاد کند.

درمان واژینیسموس

آشنایی با آناتومی اندام تناسلی زن و مرد که توسط درمانگر توضیح داده می شود. لمس تمام بدن و حس همه اندام توسط خانم و جدیدترین و راحت ترین تکنولوژی درمان واژینیسموس یا ترس از رابطه جنسی با دستگاه بیوفیدبک که با حساسیت زدایی و ریلکسیشن در چند جلسه درمان صورت می گیرد، البته پروب دستگاه وارد واژن نمی شود.

واژینسموس

زمانی که فرد تحریک می شود و میل جنسی زیادی دارد اما احساس می کند عضلات لگن و پا هایش به شدت منقبض می شوند و اصولا حس درد و خشکی دارد احتمال وجود واژینسموس وجود دارد. می توان گفت واژینسموس یک ترس نا خودآگاه است و عوامل مختلفی مانند کم کاری تیرویید و فوبیا از موارد مختلف در آن تاثیر گذارند. جدیدترین تکنولوژی درمان واژینسموس با احتمال صددرصد بهبودی بهره گیری از بیوفیدبک است.
این روش طی ۴ تا حداکثر ۸ جلسه و با تعداد جلسات دوبار در هفته بدون هیچ دردی قابل اجرا است.
یکی از موارد مهم در درمان عدم نا امیدی زوج است، هر دو باید سعی کنند معاشقه هایی در طول درمان داشته باشند.

مراحل درمان با بیوفیدبک

یکی از موارد دادن مشاوره و آموزش آناتومی و معاشقه به زوج ها و مصرف ویتامینهای مختلف و مصرف دارو در صورت لزوم، به یاد داشته باشید که اکثر افراد درماه های اول بعد از بهبودی باردار می شوند.